ویزای ژاپن

تقاضای ویزای ژاپن بسیار مهم است زیرا ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان در شمال شرق آسیا می‌باشد و توکیو، پایتخت ژاپن با بیش از 35 میلیون نفر جمعیت در زمره گران‌ترین پایتخت‌های جهان قرار دارد، به همین دلیل سفر و مهاجرت به این کشور بزرگ و ثروتمند آسیایی برای بسیاری از مردم آرزوی شیرینی محسوب خواهد شد‌ اما شما برای سفر به این کشور ابتدا باید مجوز دریافت کنید؛ در ادامه این متن توضیحاتی درباره ویزای ژاپن می‌پردازیم.

فهرست مطالب

انواع ویزای ژاپن 

به طور کلی این ویزاها در دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت صادر خواهد شد که هر کدام به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، در ادامه ابتدا به معرفی ویزای کوتاه مدت می‌پردازیم، سپس ویزاهای بلند مدت را معرفی خواهیم کرد.

انواع ویزای ژاپن 

۱. ویزای کوتاه مدت ژاپن

ویزاهای کوتاه مدت بر اساس هدف سفر به ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزا برای دیدار دوستان، ویزا برای دیدار با اقوام و ویزا برای شرکت در کنفرانس‌ها و مسابقات ورزشی تقسیم می‌شوند، در قسمت‌های بعدی به طور جداگانه به هر نوع ویزای کوتاه مدت خواهیم پرداخت.

۲. ویزای توریستی ژاپن

ژاپن کشوری باستانی و پر از جاذبه‌های تاریخی و در عین حال کشوری مدرن پر از جاذبه‌های مدرن است؛ علاوه بر اینها، مجمع الجزایر ژاپن نیز خالق طبیعت زیبا و کشوری چهار فصل است. بنابراین اصلا عجیب نیست که ویزای توریستی جزو پرطرفدارترین ویزاهای توریستی باشد، ویزای توریستی برای افرادی صادر می‌شود که برای بازدید و تفریح ​​به این کشور سفر می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی ژاپن:

* فرم درخواست ویزای توریستی

*مدرک شناسایی پاسپورت

* عکس شخصی که اخیرا گرفته‌اید.

* مدارک دال بر توانایی مالی خود برای پرداخت هزینه‌های برنامه سفر قانونی Safarwatcher Hotelfish 

* پرینت حساب بانکی در سه ماه آینده را به سفارت ژاپن در تهران ارسال کنید.

* لازم به ذکر است ارائه ترجمه انگلیسی مدارک شناسایی نیز ضروری است.

۳. ویزای تجاری ژاپن

مرجع صدور ویزای تجاری سفارت این کشور می‌باشد. برای دریافت ویزای تجاری باید با ارائه مدارک لازم سفارت را متقاعد کنید که به عنوان نماینده یک شرکت ایرانی به ژاپن سفر کنید. از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* ماموریت نامه شما از شرکت ایرانی نامه‌ای که ضرورت سفر شما به ژاپن را نشان می‌دهد

* تاریخ سفر 

*نحوه تامین هزینه‌های سفر

* مدارک ثبت نام شرکت ایرانی 

*پرینت گردش حساب سه ماه اخیر شرکت

* مدارک وجود رابطه تجاری بین شرکت شما و شرکت ژاپنی مورد نظر

* ارائه ضمانت نامه از شرکت ایرانیان (برای تامین هزینه‌ها و بازگشت شما از ژاپن) 

*ارائه ضمانت نامه از شرکت ژاپنی (مانند مدارک ثبتی) و…

*دقت داشته باشید ارائه ترجمه انگلیسی مدارک ثبت شرکت نیز الزامی است.

۴. ویزا برای دیدار دوستان

اگر یکی از دوستان شما مقیم این کشور است، می‌توانید از ویزای کوتاه مدت برای دیدار دوستان استفاده کنید. برای دریافت ویزای دیدار دوستان در ژاپن، مدارک مختلفی از جمله:

  1. مدارک شناسایی
  2.  گواهی اشتغال به کار
  3.  گواهی اشتغال به تحصیل (در صورتی که دانشجو یا دانشجو هستید)
  4. ضمانت نامه (برای نشان دادن توانایی پرداخت هزینه‌های سفر، به کشور باز می‌گردید و در طول مدت خود از قوانین ژاپن پیروی می‌کنید. اقامت)
  5. پرینت حساب بانکی در سه ماه گذشته
  6. به مدارک شناسایی یک مقیم ژاپن
  7.  کارت اقامت یک مقیم ژاپن
  8. گواهی مبنی بر پرداخت مالیات یک مقیم ژاپن
  9.  پرینت بانک خود نیاز دارید
  10. حساب

 ٰویزا ژاپن برای دیدار دوستان

۵. ویزا برای دیدار با اقوام

اگر یکی از اقوام شما در ژاپن زندگی می‌کند، می‌توانید با دریافت ویزا برای دیدار با اقوام خود به این کشور سفر کنید. برای دریافت ویزای دیدار با اقوام در ژاپن، علاوه بر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا برای دیدار دوستان، باید مدارکی نیز ارائه دهید که نشان دهنده ارتباط شما با فرد مقیم باشد.

۶. ویزا برای شرکت در مسابقات ورزشی

شرط شرکت در رویدادهای ورزشی در ژاپن اخذ ویزا برای شرکت در مسابقات ورزشی می‌باشد. برای دریافت این نوع ویزا، باید پوارد زیر را تهیه کنید. 

* ماموریت خود را از فدراسیون ایران

*ضمانت نامه از سفارت ایران ارسال کنید (برای اثبات اینکه هزینه‌های سفر، بازگشت به ایران و رعایت قوانین دولت ژاپن را در طول مدت متقبل می‌شوید.)

*پرینت حساب بانکی خود را در صورتی که مسئول هزینه‌های سفر هستید و گواهی اشتغال به کار خود را ارائه دهید. 

*شایان ذکر است که کلیه مدارک باید به صورت رسمی ترجمه شوند.

حالا که با انواع ویزای کوتاه مدت ژاپن آشنا شدیم شاید بپرسید اعتبار ویزای کوتاه مدت ژاپن چقدر است؟ برای یافتن پاسخ این سوال قسمت بعدی مقاله را بخوانید.

اعتبار ویزای کوتاه مدت ژاپن

همانطور که گفتیم عموما در دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت صادر می‌شود، با انواع ویزای کوتاه مدت آشنا شدیم. اما در مورد مدت اعتبار این نوع باید بگوییم که ویزای کوتاه مدت سه ماه اعتبار دارد. علاوه بر این، اگر سفارت شما را از صدور ویزا منع کند؛ برای درخواست مجدد باید شش ماه صبر کنید، سپس درخواست خود را برای دریافت مجدد آن ارائه دهید.

با توجه به آنچه گفته شد، در صورت نیاز به ویزا با اعتبار بیش از سه ماه، باید برای ویزای بلند مدت اقدام کنید، به همین دلیل در ادامه این متن توضیحاتی درباره ویزای بلند مدت ارائه داده‌ایم.

انواع ویزای بلند مدت

ویزای بلند مدت ژاپن در انواع مختلفی مانند ویزای کوتاه مدت صادر می‌شود. در بین ویزای بلند مدت ژاپن دو نوع کار و تحصیل متقاضیان نسبتا زیادی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

ویزای کار ژاپن

با توجه به اینکه ژاپن کشوری مدرن و پیشرفته است، متقاضیان زیادی برای ویزای کار در این کشور با رده‌های مختلفي برای دريافت وجود دارد. برای مثال اگر نامه دعوت کاری از یک کارفرمای مقیم ژاپن دارید، می‌توانید برای ویزای کار 3 ساله در ژاپن اقدام کنید، همچنین پس از اتمام اعتبار ویزا، می‌توانید آن را برای سه سال دیگر تمدید کنید.

نوع دیگری از ویزا که پنج ساله است به افراد ماهر با تخصص و تحصیلات مربوطه اعطا می‌شود، اگر امتیازات لازم برای دریافت این نوع ویزا را دارید؛ سفارت برای شما ویزای پنج ساله صادر می‌کند. با اخذ این نوع ویزای ژاپن می‌توانید والدین، همسر و فرزندان خود را به ژاپن بیاورید. علاوه بر این، پس از پنج سال کار و پرداخت به موقع مالیات، می‌توانید اقامت دائم ژاپن را دریافت کنید.

علاوه بر این، اگر همسر شما شهروند ژاپنی باشد، می‌توانید به بازار کار ژاپن دسترسی داشته باشید یا اگر فرزند ژاپنی تحت سرپرستی خود دارید، همچنان می‌توانید امیدوار باشید که در ژاپن شغلی پیدا کنید. علاوه بر این، اگر یکی از بستگان درجه یک شما در ژاپن زندگی می‌کند، شما همچنین شانس بالایی برای دسترسی به بازار کار ژاپن خواهید داشت.

به غیر از موارد ذکر شده، دولت ژاپن نوع دیگری از ویزای کار صادر می‌کند که سه ماهه است، با دریافت این نوع می‌توانید به مدت سه ماه در این کشور کار کنید، اما پس از اتمام اعتبار ویزا، باید به کشور محل اقامت خود بازگردید و مجددا درخواست ویزا کنید، اما اگر کارفرمای ژاپنی شما را بخواهد، می‌توانید دوباره ویزا بگیرید؛ البته قابل ذکر است که این قوانین برای شهروندان کانادا، انگلیس، آلمان، دانمارک، فرانسه، استرالیا، کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ و نیوزلند آسان‌تر است.

ویزای تحصیلی ژاپن

یکی دیگر از انواع ویزای بلند مدت ژاپن، ویزای تحصیلی این کشور است؛ سطح علمی بالای ژاپن این کشور را به مقصدی مناسب برای جوانان تبدیل کرده، به همین دلیل تحصیل در دانشگاه‌های درجه یک ژاپن مانند دانشگاه توکیو و کیوتو آرزوی هر دانشجو است. قابل ذکر است که دانشگاه توکیو در رتبه یازدهم جهان قرار دارد و مقصد بسیار مناسبی برای دانشجویان رشته‌های مختلف است.

دانشگاه نوکیو همچنین در رشته مهندسی رتبه زیر 100 و در علوم پزشکی زیر 50 می‌باشد و علاوه بر سطح بالای دانشگاه‌های ژاپن، تحصیل در این کشور را می‌توان راهی برای دسترسی به بازار کار ژاپن و کسب تجربیات جدید دانست؛ همچنین فرهنگ غنی ژاپن می‌تواند رضایت متقاضیان ویزای تحصیلی را جلب کند.

اما اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی ژاپن را دارید، باید بدانید که هزینه زندگی و تحصیل کمی بالاست.

* هزینه ماهانه زندگی دانشجو در ژاپن بین 700 تا 800 دلار و شهریه سالانه دانشگاه برای مقاطع لیسانس

* فوق لیسانس و دکترا به ترتیب حدود 5 هزار، 9 هزار و بین 4 تا 10 هزار دلار است.

 البته باید بگوییم که خوشبختانه امکان اخذ بورسیه‌های مختلف مانند بورسیه مونبوکاگوشو و مونبوشو وجود دارد، بورسیه تحصیلی مونبوکاگوشو مختص دانشجویان ایرانی است که معدل دیپلم آنها بالای 17 و میانگین دوره دانشگاهی آنها بالای 16 باشد.

چگونه باید ویزا ژاپن را دریافت کنیم؟

برای دریافت ویزای ژاپن، شما یا نماینده شما باید شخصاً تمامی مدارک لازم را در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه به سفارت ژاپن واقع در تهران، خیابان زعفرانیه تحویل دهید. لازم به ذکر است برای تحویل مدارک نیازی به وقت قبلی نیست، توجه داشته باشید که سفارت ژاپن تحت هیچ شرایطی مدارک ارسال شده را بررسی نمی‌کند و مسئولیتی در قبال مفقود شدن این مدارک ندارد.

شرایط اخذ ویزای توریستی ژاپن

شرایطی که در ادامه می‌خوانید برای اخذ ویزای ژاپن در هیچ کجا ثبت نشده و بر اساس تجربیات کارشناسان گروه سفر ویزالند به شما اعلام خواهد شد. شرایط اخذ ویزای ژاپن به شرح زیر است:

 گردش مالی:

برای درخواست ویزای ژاپن، 3 ماه آخر حساب بانکی متقاضی الزامی است. صورتحساب باید به زبان لاتین صادر و توسط مدیر شعبه صادرکننده مهر و امضا شود. گردش حساب به معنای مبالغ ورودی و خروجی به حساب متقاضی نیست و فقط تعداد تراکنش‌ها مهم است. هر چه تعداد تراکنش‌ها در حساب متقاضی بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت ویزای ژاپن خواهید داشت؛ همچنین توجه داشته باشید که گردش حساب ویزای ژاپن تا 5 روز پس از صدور معتبر است.

 توانایی مالی:

فاینانس ویزای ژاپن باید به دلار صادر شود و باید توسط مدیر شعبه صادرکننده مهر و امضا شود؛ حداقل فاینانس برای ویزای ژاپن برای هر نفر 10.000.000 تومان می‌باشد.

هزینه درخواست ویزای توریستی ژاپن

در صورت درخواست ویزا از طریق تورهای گروهی در ژاپن، هزینه اخذ ویزا با هزینه تور محاسبه می‌شود. اما در صورت درخواست ویزای انفرادی ژاپن باید 395000 تومان به سفارت این کشور پرداخت کنید.

مدت اعتبار ویزای توریستی ژاپن چقدر است؟

ویزای توریستی ژاپن 3 ماه پس از صدور اعتبار دارد، حدود 5 روز کاری پس از ارسال درخواست، پاسخ ویزا برای شما صادر می‌شود. برای دریافت آن، متقاضی باید به سفارت ژاپن مراجعه کند.

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی ژاپن چیست؟

در صورتی که درخواست ویزای توریستی شما رد شود به هیچ وجه دلیل ریجکت به شما اعلام نخواهد شد. اگر برای ویزای توریستی ژاپن اقدام می‌کنید، تا 6 ماه پس از رد شدن مجاز به درخواست مجدد نیستید.